7 praktycznych rad na zdrowy sen Welmax

-

Dawno, dawno temu ludzie nie mieli tak komfortowych warunków spania jak dziś – odpoczywali za zwyczaj na podłodze. Nieco później, wraz z postępem i pomysłowością w obawie przed insektami powstało pierwsze – niezwykle twarde łóżko.
Kolejnym etapem łóżkowej ewolucji było skonstruowanie siennika – czyli dużego worka wypchanego słomą lub sianem, który służył jako materac. Bardzo ważnym odkryciem był również fakt, że niebagatelne znaczenie dla jakości snu ma to czym się okrywamy.

Dzisiaj każdy z nas wie, że to w jakim samopoczuciu spędzimy dzień, zależy od  jakości snu w ciągu nocy. Jakie są zatem złote rady dotyczące zdrowego snu?

  1. Temperatura – sypialnia powinna mieć odpowiedni klimat – uznaje się, że  najlepsza temperatura waha się pomiędzy 18-21 stopniami  Celsjusza.
  2. Łóżko oraz materac – powinno być ono dłuższe o ok. 20 cm od naszego ciała. Model jednoosobowy nie może mieć mniej niż 90 cm szerokości, natomiast łóżko dwuosobowe nie mniej niż 160 cm. Materac powinien wykonany być z takiego materiału, który dopasuje się do kształtu naszego ciała. Najlepszy wybór to materac bonnellowy i lateksowy.
  3. Świeże powietrze –  przed snem najlepiej wywietrzyć sypialnię – podniesie to jakość i wilgotność powietrza, dzięki czemu sen będzie zdrowszy i lepiej wypoczniemy.
  4. Brak urządzeń elektronicznych – telewizory, komputery, tablety itp. niekorzystnie wpływają na jonizację powietrza. Ponadto ekrany urządzeń emitują tzw. światło białe, które hamuje wydzielanie hormonu melatoniny. Bardzo ważne jest zatem, aby co najmniej godzinę przed snem nie eksponować oczu na takie światło.
  5. Cisza – wiadomo, że nic tak bardzo nie zakłóca snu jak hałas. Żeby należycie wypocząć warto więc zapewnić sobie jak największy spokój dla uszu. Jeśli problemem jest chrapanie partnera – warto zaopatrzyć się w stopery – zatyczki do uszu.
  6. Pozytywny akcent na koniec dnia – dobrze jest zastanowić się jaka czynność najbardziej nas odpręża i praktykować ją każdego wieczoru – np. czytać książkę, słuchać muzyki, rozmawiać z kimś bliskim. Kiedy jesteśmy odprężeni i zrelaksowani, sen będzie głębszy i spokojniejszy.
  7. Zdrowa pościel – wiadomo nie od dziś, że jak sobie pościelisz tak się wyśpisz- kiedyś najbardziej popularne były pościele z gęsiego lub kaczego puchu. Dzisiaj coraz większą popularnością cieszy się wełna. Jej właściwości są doceniane szczególnie w  rehabilitacji leczniczej oraz profilaktyce zdrowotnej układu krążenia i układu nerwowego. Wełniana pościel gwarantuje prawidłową regenerację organizmu.

Wszyscy, którzy cierpią na bezsenność lub mimo wystarczającej ilości godzin snu budzą się zmęczeni, powinni zastosować się do powyższych wskazówek – efekty gwarantowane.

Udostępnij

Ostatnie posty

Kategorie